13 lutego 2018

O komorze

W naszej placówce dysponujemy jednoosobową komorą hiperbaryczną typu FlexiLite. W tego typu komorze uzyskuje się ciśnienie w zakresie od 0 do 1,8 ATA czyli do 1,8 razy wyższe od ciśnienia atmosferycznego. Jest to komora miękka – wykonana ze specjalnego tworzywa sztucznego. Długość komory wynosi ok. 2,8 metra, a jej średnica to ok. 0,85 metra.

Z uwagi na fakt, iż największą grupę naszych pacjentów stanowią dzieci, które obowiązkowo muszą wchodzić do komory z opiekunem, najczęściej z rodzicem – dostosowaliśmy komorę do tego, aby druga osoba miała również możliwość korzystania z terapii – zostają podłączone dwie maski.

Pomimo tego, że jest to komora jednoosobowa jej długość i szerokość pozwalają na to aby dziecko lub osoba dorosła, wymagająca opieki podczas zabiegu mogły wejśc z osobą asystującą.

Posiadamy certyfikat na profesjonalne przeprowadzanie terapii w komorze hiperbarycznej.

PRZEBIEG ZABIEGU W KOMORZE HIPERBARYCZNEJ

Przed przybyciem na zabieg prosimy wziąć kąpiel, usunąć lakier z paznokci oraz nie używać perfum.

PRZED WEJŚCIEM DO KOMORY 
HIPERBARYCZNEJ

  • należy zdjąć biżuterię i wszelkie ostre przedmioty
  • usunąć makijaż, twarz umyć wodą , osuszyć, nie używać kremów
  • do komory należy wejść w bawełnianej bieliźnie (koszulka, spodenki),

ZABIEG 60 min.

W trakcie całego zabiegu pacjent przebywa w pozycji leżącej. Do twarzy przykłada maskę przez którą podawany jest  tlen.  Ciśnienie w komorze jest stopniowo zwiększane do wartości pomiędzy 1,3 ATA – 1,8 ATA – czyli do 1,8 razy większych od ciśnienia atmosferycznego.
W początkowej fazie podwyższania ciśnienia trwa to ok.12 min. może być odczuwalny lekki dyskomfort związany z zatykaniem się uszu. (podobny do tego, jakie towarzyszy nam podczas lotu samolotem przy starcie i lądowaniu). Należy wtedy przełykać częściej ślinę bądź też zacisnąć palcami nos i dmuchać silnie powietrze nie otwierając jednocześnie ust . Inną metodą jest częste ziewanie.

Po osiągnięciu pożądanej wysokość ciśnienia przez 60 min jest ono utrzymywane na tym samym poziomie dlatego pacjent może relaksować się np. podczas drzemki. W trakcie zabiegu pacjent oddycha czystym tlenem, podawanym również pod zwiększonym ciśnieniem. Jego wartość podczas zabiegu w komorze dobierana jest przez lekarza, w zależności od rodzaju choroby oraz dolegliwości, z jakimi zgłasza się pacjent.
Obniżanie ciśnienia trwa ok. 12 min. Zostaje ono zrównane z ciśnieniem atmosferycznym.
Przez cały czas trwania zabiegu pacjent jest w stałym kontakcie z pracownikiem obsługującym komorę tlenową, mogą się porozumiewać.

PO ZABIEGU

          Pacjent czuje się wypoczęty, zrelaksowany ma więcej energii i chęci do działania. To odczuwalne efekty. Jednak wiele procesów niewidocznych dla nas przebiega  wewnątrz naszego organizmu.  Dzieje się tak ponieważ połączone działanie zwiększonego ciśnienia i zwiększonego stężenia tlenu, którym oddycha pacjent podczas zabiegu sprawia, że gaz ten z łatwością przedostaje się do płynów ustrojowych : krwi, limfy i płynu mózgowo-rdzeniowego. Zwiększa to szansę na regenerację komórek, które od lat niedomagały z wielu przyczyn takich jak stres , choroba, toksyny czy niedokrwienie.  Badania wykazują że organizm otrzymuje najwięcej korzyści z terapii powyżej 10 zabiegów. Dlatego aby osiągnąć zamierzony efekt należy systematycznie, najlepiej codziennie odbyć jeden zabieg w komorze hiperbarycznej z serii liczącej  ich co najmniej 10.  Serie mogą liczyć do 60 zabiegów  po której sugeruje się 3-miesięczną przerwę, a następnie można powrócić do zabiegów.